Found: Pure Clean Powder’s Beet Juice Powder


It was only a matter of time. Believe in the power of beets but just can’t find the time to juice your own? Looks like Pure Clean Powder has the answer with their powdered organic beet juice. There has been a lot of talk recently on the performance boosting Nitrate power of natural beets (we won’t dive into the science, but check out the claims here), enough that racers have been scrambling to find beets at the grocery store before a race. Sounds crazy, but I’ve seen it. For those that believe in the power of beets, Pure Clean Powder does seem like an easier way to get your fix with one single serve powder pack equaling 1 beet. According to Pure Clean Powder, their beet juice powder “contains proportionally more nitrates per serving and meets all desired criteria for increased performance.”

Beet juice powder is sold in 15 or 40 count single serve packs for $23.25/$55.50 or 40 beet and 80 beet bulk powder for $46.75/$85.50.


14 thoughts on “Found: Pure Clean Powder’s Beet Juice Powder

  1. best part about this post? we’re now introducing beets as a standard of measure. Dwight would be proud.

  2. I believe that earthworms have a higher nitrate content, and are easier to find on the side of the trail than beets.

  3. fyi – the Frontier Natural Product is cheaper because it’s the beet powder, not beet JUICE powder, making it a much lower concentration of the healthful elements. That said, there are other brands of beet juice powder out there that may be a better deal.

  4. Have been using Pure Clean Powder for about 2 months now – every other day.

    I mix it with a little hot water (the powder dissolves more thoroughly) and then top it off with cold apple juice.

    I think this stuff is legit. I’ve definitely feel like I have more capacity on climbs and other efforts.

    Regarding nitrates vs. nitrites, I think it is nitrites that are bad for you.

  5. “Generalee” brings up a good point. PureCleanPower pretty much tries to mask the quantity you are buying. For example, 15 portions or 40 portions. What does that equal? If you enlarge the photo of the product you can see that each portion package is .35 oz. 15 portions x .35 oz = 5.25 oz. $23.25/5.25oz = $70.86/pound. That compares with Frontier Beet powder at $26/pound. “Rick” above regurgitates the marketing claim that beet Juice powder is more concentrated in nutrients. Maybe yes. Maybe no. Just because the salesman says so doesn’t make it so. However, if it is more potent, is it 3x more potent because the price is 3x more expensive than Frontier Natural Product on Amazon.

  6. Am I the only one that sees an issue with people thinking there’s such thing as “beet juice powder”? I know that’s what they call their product, but how exactly do you powder a juice?? Clean Powder’s website states, “The beets are grown on organic farms here in the US, and are carefully dried in Oregon. The low-temperature drying process protects the natural nutrients in fresh beets and maintains the natural integrity of the nitrates”. So basically, the Frontier Beet Powder should basically be the exact same thing, only at a fraction of the cost of Clean Powder.

Leave a Reply